The Nuts and Bolts of Working From Home
Before you decide to start working from home, there are some important self-employment considerations to think about. Jayne shares her experiences with starting her at-home business.
Before you decide to start working from home, there are some important self-employment considerations to think about. Jayne shares her experiences with starting her at-home business.
With times so uncertain, it's a sure bet that most of us are stressed out. Here are some suggestions to cope in healthy AND frugal ways.
Many articles discuss cheap activities for the family, but what does a single person do with their time? Here are some cheap or free ideas for the single person on ...
Is preserving food at home healthier and cheaper than buying from the grocery store? Our author does the math to give you the answers!
We need water every day to survive and thrive. Between droughts and uncertainty about the tap water available to you, why not take matters into your own hands? Here's how ...
We need food every day, and food prices seem to go nowhere but up. Here are some tips to help keep those costs down and your budget in check.
Is it really cheaper and healthier to make your own everything? Let's compare the cost and nutrition of these strawberry smoothies.
Plastic currency is everywhere, from credit cards to debit cards. Here's what to be aware of when using them.
Sourcing healthy, affordable food when you live in an apartment can be challenging for various reasons. However, there are many options!
You have to buy SOME food, right? Here's how to repurpose those "disposable" food containers in the garden. Save money AND the planet!

Don’t avoid the sun – bask in it, get Vitamin D safely, and boost your immune system and your happiness while lowering your risk of multiple diseases.

If you’ve got more month than money, here are 50 tasty ways to eat the food in your pantry when you can’t go buy groceries.

“Cheap Eats” are thrifty unglamorous meals that are reasonably filling, quick to make, (cooking utilities add up too), and less than a dollar per serving.

Sometimes money problems can linger because people believe certain fallacies to be true. Here are 7 lies that perpetually broke people tell themselves about money.
